WorldMap

ÜDS Kursu

 

2013 Yılı itibarı ile KPDS ve ÜDS sınavlarının yerini YDS Sınavları almıştır. Lütfen güncel bilgi ve program detayları için YDS Kursu sayfamızı ziyaret ediniz ya da 02324411112 numaralı telefonumuzdan bilgi alınız.

 

(Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı)

İzmir'de ÜDS Sınavı, İzmir ÜDS Sınavı için en doğru ve hızlı hazırlanma yolu Ege Lisan ve Bilgisayar Merkezi'dir. Neden mi? Yazımızı okumaya devam edin lütfen:

ÜDS Kursu İzmir

ÜDS (Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı) Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Yüksek Lisans yapmak isteyen üniversite öğrencileri mezun oldukları üniversite bölümüne göre kendi alanlarından sınava girmektedirler. Sınava ayrıca doçent adayları ve doktora adayları da girebilmektedir. ÖSYM'nin 2011'de yapmış olduğu son değişikliğe göre üç bölümün ilk 41 sorusu ortak; kalan 39 soru Fen, Sosyal ve Sağlık olmak üzere üç bölümde branşlaşmaktadır. ÜDS 80 sorudan oluşan bir sınavdır. Sınav süresi 180 dakika (3 saat) sürmektedir. Tıpkı KPDS'deki gibi İlkbahar ve güz dönemi olmak üzere yılda iki kez yapılır. 

ÜDS Sınav Yapısı ve Soru Dağılımları

Dil Bilgisi Soruları

15

Kelime Bilgisi Soruları

8

Cümle Tamamlama

12

Türkçe-İngilizce / Çeviri Sorula

3

İngilizce-Türkçe / Çeviri Soruları

3

TOPLAM 41 SORU ORTAKTIR
Paragraf Tamamlama 5
Diyalog Tamamlama 5
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma 5
Okuduğunu Anlama Soruları 24 (6 paragraf)

 

ÜDS Sınavında Nasıl Başarılı Olunur?

ÜDS Sınavı'nda adayların bu soru tiplerinde başarılı olmaları için her ne kadar yeterli bir altyapısının bulunması gerekiyorsa da, bu bilgi ve beceri çoğu zaman tek başına yeterli olmamaktadır. Çeldirici tuzak sorularına yönelik taktiksel, sınav stratejilerine yönelik bir çalışma yapılması gerekmektedir. Açıklayalım:

ÜDS ile KPDS çoğu zaman birbirlerine çok benzetilse de bir noktaya kadar birbirlerine çok benzediğini evet kabul edebiliriz ancak ÜDS kursu konularında ilerleme sağlandıkça stratejik ve çözüm noktaları ile ilgili bazı değişik noktalar bulunmaktadır. Bakınız ÜDS sınavı da son derece zor ve karmaşık bir sınavdır. Bu düğümü çözmek için üstün bilgi, beceri ve donanım gerektirir. Bizler, bunların hepsini zaman içinde öğrencilerimize kazandıran bir kurumuz. ÜDS'de başarılı olmak için halk deyimi ile sular seller gibi İngilizce yeterli olmaz. Kendinizden pay biçin, Türkçeyi son derece profesyonel konuşan bizler, üniversite hazırlık sınavlarından YGS ya da LYS oturumlarında sorulan Türkçe sorularından kaç tanesini sorunsuz yanıtlayabiliyoruz? Kaçımız eksiksiz ve anında bu sorulara yanıt verebiliyor? E bu Türkçe soruları bir de bizim dilimizi öğrenen yabancılara sorduğumuzu bir düşünün. İşte size en güzel empati örneği. Konuya genel açıdan baktığınızda aslında son derece karmaşık ve komplike bir olayın içinde olduğumuzu görmemiz gerekiyor. Zaman zaman ümitsize kapılan pek çok kursiyer ile karşı karşıya kalıyoruz. Hepsinin endişesi hemen hemen aynı. "Ben bu barajı nasıl aşacağım?" kaygısı. Bunu aşmak için doğru eğitim stratejisi, doğru eğitim kurumu ve iyi bir zamanlama yapmak yeterlidir. Nasıl mı? Hemen açıklayalım:

ÜDS kursunu temel noktalardan ele alırsak tıpkı biyolojik çeşitlilik gibi KPDS ile ÜDS'nin aynı atadan türevli canlılara benzetmek sanırız yerinde olur. O nedenle öncelikle ÜDS'nin kökenine yani atasına inelim. Bu elbette sağlam bir İngilizce temelidir. Her İngilizce sınav hazırlık programı gibi ÜDS'nin de çok sağlam bir İngilizce temeline oturtulması gerekir. Bu noktada Ege Lisan Bilgisayar Merkezimiz öğrencilerimize eşsiz ve kaliteli bir İngilizce eğitim deneyimi sunan bir kurum olarak karşısında bulunuyor. Deneyimli kadroumuz sizlere en etkin ve verimli İngilizce eğitimini vermeye hazır. 1982'den beri İzmir'de İngilizce kursu olarak hizmet veren kursumuzda ÜDS'nin en ince noktalarına yabancıların deyimiyle ÜDS'nin "nuts & bolts" larını kursumuzda alacaksınız. Eşsiz eğitim metodumuzla öncelikle sizlere İngilizcede en önemli olarak nitelediğimiz 14 tense ve ortalama 2000 kelimeden oluşan bir altyapıyı kazandıracağız. Bunu yaparken QuadPro tech isimli özel bir metod ile başlangıç seviyesinden Upper Intermediate seviyesine kadar sizleri ulaştırırız. Yine bunu yaparken elimizde bulunan zengin İngilizce materyal ve kaynaktan faydalanırız. Burayı biraz açalım:

Önce dikkat edilmesi gereken önemli konu, kursiyerin en az Upper Intermediate seviyesine sahip bir İngilizce bilgisine sahip olması gerekliliğinden yukarıda kabaca bahsettik. Her zaman savunduğumuz bir gerçek de ciddi bir İngilizce kursununu öğrenciye yaklaşımıdır. Ciddi İngilizce kursu öğrencisine önce belli bir düzeyde İngilizce eğitim veren kurstur. Hiç bir ciddi kurum, yeteri düzeyde İngilizce seviyesine bağlı olmayan bir ÜDS aday öğrencisine direkt olarak ÜDS eğitimi vermez. Bilinçli bir aday öğrenci olarak bu noktaya çok dikkat etmelisiniz. Ne yazık ki her sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de bazı simsarlara rastlıyoruz. Çünkü tüm dünyada IELTS, TOEFL, Cambridge ve ESOL gibi uluslararası seviye belirleme sınavına hazırlık yapan öğrenciler için de aynı şey geçerlidir. Tüm sınav programları en az Upper Intermediate ya da Advanced (ileri) seviyede İngilizce ister. Bu tüm dünyada bu böyledir ve böyle olmak durumundadır. Peki bu seviyeye nasıl ulaşacaksınız? Onun da çaresi elbette bir İngilizce dil kursu. Bizim İzmir İngilizce kursumuz ya da bir başka İngilizce kursu öyle ya da böyle bir İngilizce eğitimi alacaksınız. Bu bizim dil kurumumuz olursa kendi ÜDS müfredatımız paralelinde İngilizce eğitimini en iyi en verimli şekilde veririz ama mutlaka bizim Ege Lisan Bilgisayar Merkezi İngilizce kursuna geleceksiniz diye bir şartımız ya da ısrarımız yok.

Istediğimiz İngilizce seviyesine ulaştıktan sonra işimiz bitmiyor, sadece biraz daha kolaylaşıyor. Bu noktadan itibaren almış olduğunuz İngilizce eğitim tek başına sizi kurtarmaya asla yetmez. Öyle olmuş olsaydı sizden çok daha fazla İngilizce bilgisine en azından işitsel olarak hakim olan anadili İngilizce olan öğretmenlerimiz sorunsuz şekilde ÜDS sınav skorunu alabilirlerdi. O halde ilerlememiz gereken önemli bir aşama daha bulunuyor. İşte gerçek ÜDS kursunu ÜDS kursu yapan tamamen bu noktadır. 

Bu noktadan itibaren ÜDS kursiyerlerimiz ile ÜDS Stratejik eğitimi dediğimiz bir özel bir programa başlarız. Buradaki amaç, bizlerden almış olduğunuz genel İngilizce bilgisi çerçevesinde sizlere verilecek ÜDS stratejik noktaları teker teker öğretmek ve ÜDS sınavında zorlanmadan, zamanı en verimli şekilde kullanarak başarıya ulaşmanızı sağlamak. Eğer bu stratejik eğitimi almadan sınava girmeyi dener ve anlayarak soruları çözme yolunu seçerseniz, emin olun sınavın yarısına zor yetişir ve bildiklerinizi ifade edemeden görevli sınav kağıdınızı elinizden alır ve ÜDS sınavına veda ederseniz. O zaman burada ciddi bir zaman değerlendirme kavramı da giriyor. Bu nedenle yapacağımız ÜDS çalışmasında zamanı verimli kullanma olayı da gündeme geliyor.

Kafanızın karıştığını biliyoruz, o nedenle gelin, profesyonel ekibimizin sizler için demo amacıyla hazırladığı 1-2 noktaya dikkatinizi çekelim. Farzedin ÜDS sınavındasınız ve aşağıda çözmeniz gereken bir kaç soru bulunuyor. Örnek ÜDS çözüm stratejilerine göz atmadan önce kendiniz sorunun yanıtını bulmaya çalışın. Bakalım 1 soruyu çözmek kaç saniyenizi alacak. Gerekli ölçümü yaptıktan ve doğru yanıtı bulduktan sonra şimdi de profesyonel kadromuzun hazırladığı çözüm stratejisi ışığında çözmeye çalışın. Aradaki zaman farkı, ÜDS maratonundaki en büyük ve en önemli kazancınız olacaktır.

İşte ÜDS'de izlenmesi gereken yol, strateji ve sistem özetle tamamen bundan ibarettir. Amerika'yı yeniden keşfetmeye bu anlamda gerek yok. Siz sadece sizlere sunacağımız ÜDS sistem ve metodolojiye odaklanın yeter.

ÜDS 2011 Sonbahar Fen Bilimleri Örnek Sorusu ve Çözüm Stratejisi

(1) The Sun is a typical star of intermediate luminosity. (2) The strong gravitational pull of the Sun holds Earth and the other planets in the solar system in orbit. (3) Sunlight and other radiation are produced by the conversion of hydrogen into helium in the Sun's hot, dense interior. (4) Although this nuclear fusion is transforming 600 million metric tons of hydrogen each second, the Sun is so massive that it can continue to shine at its present brightness for 6 billion years. (5) This stability has allowed life to develop and survive on Earth.

A)1    B)2    C)3    D)4    E)5

Çözüm Stratejisi: 

Anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulmak için cümleleri tek tek okuyup birbirleriyle ilişkilendirin. Yukarıdaki soruda Güneş Sisteminden bahsetmektedir. Birinci cümle üçüncü cümle ile bağlantılıdır. İkinci cümlede yer çekiminden bahsetmektedir. Dolayısıyla ikinci cümle paragraftan çıkarılmalıdır. Cevap B şıkkıdır. Ayrıca bu sorularda cümlelerin özelden genele ya da genelden özele geçişleri size ipucu sağlar. 

ÜDS EKİM 2007 

Thanks to the popularity of nature documentaries on TV _____________________________________.

A) many observers have noted high biolagical productivity around seamounts and islands.

B) biologists know much less about the migration of marine species.

C) the healthy populations of pealogis fish are in a worldwide decline because of over-harvesting.

D) there has been a decrease of environmental awareness among people.

E) in Africa every year, hundreds of wildebeests and zebras leave their traditional habitats to avoid the dry season.

Çözüm Stratejisi:

Thanks to ile olumlu bir anlam verilmektedir. Bu yüzden ana cümleyi tamamlayan cümlecikte olumlu anlam taşımalıdır. Yukarıdaki seçeneklerde olumlu anlam A seçeneğinde vardır. Dolayısıyla doğru şıktır. Ayrıca bağlaç sorularında boşluktan önce ve sonraki noktalama işaretleri size ipucu sağlar.

İzmir'de ÜDS Sınavı, İzmir ÜDS Sınavı için en doğru ve hızlı hazırlanma yolu Ege Lisan ve Bilgisayar Merkezi'dir.