WorldMap

IELTS

İzmir'de IELTS sınavı için en uygun hazırık Ege Lisan'dadır. İzmir IELTS sınavı için bize uğramadan karar vermeyiniz.

IELTS İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ 

Dünyanın Öndegelen ve Popüler Yabancı Dil Sınavı; IELTS  135’den fazla ülkede ve dünya üzerinde 9500’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul gören IELTS, 2015 yılında göre 2,6 milyon adayın girdiği İngiltere kökenli ve dünyanın en yaygın ve popüler İngilizce dili düzey belirleme sınavlarından birisidir.

IELTS Sınavının yaygın olarak geçerli olduğu ve kullanıldığı alanlar şunlardır: 

- Türkiye’deki üniversitelerin hazırlık (Proficiency) sınıfını atlamak isteyen öğrenciler, 

- Eğitimlerini yurtdışında sürdürmek isteyenler

- Yurtdışında çalışmak, geçimini sağlamak isteyenler

- Göçmenlik başvurusunda bulunacak kişiler- Özel sektörde yabancı dil tazminatı almak için başvuracak adayların
Tercih ettiği tüm dünyanın tanıdığı popüler bir sınavdır.

IELTS sınavı, tüm dünyada aynı günde ve yılda toplam 48 kez uygulanmaktadır. Sınav bölümleri okuma (reading), yazma (writing), konuşma (speaking) ve dinleme (listening) olmak üzere toplam 4 ana İngilizce dil beceri ve bilgisi  üzerinden yapılır. 

Yazılı bölümler aynı gün içinde aralıksız olarak uygulanır ve toplamda 3 saat sürer. Konuşma sınavı ise yazılı bölüm ile aynı gün içinde ya da yazılı sınavdan 1-2 gün önce ya da akabinde yapılır ve ortalama 11 ila 14 dakika sürer.     IELTS sınavı hedef ve amaca bağlı olarak iki ayrı ana modülde uygulanır:     

General Training: Daha çok yurtdışında yaşama, çalışma, oturma izni, aile birleşim ve göçmenlik başvurularında istenen test tipidir. 

Academic Training: Genellikle yurtdışında eğitim almak, eğitimini yurtdışında sürdürmek ve Türkiye’deki üniversitelerin hazırlık sınıflarını atlamak, yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen adayların tercih ettiği sınav tipidir.     

General Training ve Academic training modülleri arasındaki tek fark sınavdaki yazma ve okuma bölümleridir. Dinleme ve konuşma bölümlerinde adaylara yöneltilen sorular ortaktır ve adaylara aynı sorular sorulur.

Sınav sorular Cambridge Üniversitesi ESOL birimi tarafından hazırlanır. Ege Lisan Bilgisayar Merkezinin bağlı olduğu IDP haricinde, IELTS Australia ve British Council kurumları tarafından yapılan sınavlar farklı lokasyonlarda uygulanır. Değerlendirme kriterleri Cambridge Üniversitesi ESOL tarafından uygulanmaktadır.    

IELTS’te sınıfı geçme veya sınıfta kalma gibi bir değerlenirme bulunmamaktadır, adayların sahip oldukları İngilizceyi kullanma beceri ve seviyelerini saptamak amacıyla uygulanır. IELTS kağıt üzerinde uygulanan bir sınavdır. Adayların sınav gününde çektirdikleri dijital fotoğraf, parmak izi sorgulama ve taraması gibi günümüz teknolojileri kullananılarak, sınav güvenilir hale getirilmiştir.IELTS sınavının geçerliliği toplamda 2 yıldır ve dünya üzerinde 9500’den fazla kurum tarafından akredite edilir. Sınav sonuçları tüm dünya üzerinde eş zamanlı olarak sınavdan 13 gün sonra açıklanmaktadır. Ege Lisan Bilgisayar Merkezi, uyguladığı IDM ve IELTS teknik bilgi ve becerileri ile IELTS sınavlarına uzman personeli ile hazırlar.

Sınav 9 puan üzerinden ve her bir bölüm ayrı ayrı skorlanarak değerlendirilir. Adayların sınava girmesi konusunda herhangi bir sayı kısıtlaması bulunmamaktadır.

Adaylar sınav başvurularını online olarak Ege Lisan ve Bilgisayar Merkezi İngilizce dil okulumuzun üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sormak ya da öğrenmek istediğiniz tüm detay, sınav lokasyon ve IELTS sınav tarih bilgilerine kayıt ofislerimiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

IELTS (International English Language Testing System) :

IELTS Yeni Zelenda, Kanada, Avustralya, İngiltere ve Amerika ülkelerindeki birçok üniversitede eğitim alabilmeniz için gerekli bir sınavdır. Hatta zaman zaman İngiltere'de TOEFL yerine kullanılmaktadır. Ayrıca özel sektör çalışanları (bankacılar, doktorlar, mühendisler vb) IELTS den 6.5 ve üzeri puan aldıklarında maaşlarına ek ödeme almaktadırlar. 

IELTS sınavı Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanır ancak başvuru işlemleri ofisimizden yapılabildiği gibi British Council İstanbul ofisinden ya da internet üzerinden de yapılmaktadır.

IELTS sınavı, Academic ve General Training olmak üzere iki modül seçeneğine sahiptir. Okuma, yazma, konuşma ve dinleme bölümlerinden oluşmaktadır. Sınav 2 saat 45 dakika sürer. Sonucu 2 yıl geçerlidir. Türkiye'de kabul edilen geçerli not 6.5 ; diğer ülkelerde 7'dir. 

 

Dinleme 30 dakikadır. Yüzyüze yapılmaktadır. 
Okuma 60 dakikadır. 4 metin içerir. 
Yazma 60 dakikadır. 2 sorudan oluşmaktadır.
Konuşma 15 dakikadır. Yüzyüze yapılmaktadır.

Academic ve General Training bölümlerinin soruları birbirlerinden farklıdır. 

Yazma AC iki sorudan oluşur. Birincisinde tablolar verilir. Kıyaslama istenir. İkincisinde bağımsız bir essay yazmaları istenir. Yazma GT iki sorudan oluşur. Birincisinde mektup yazmaları istenir. İkincisinde bağımsız bir essay yazmaları istenir. 

İngiltere aile birleşim programları da dahil olmak üzere IELTS Life Skills sınav programları da Ege Lisan Bilgisayar Merkezi tarafından verilmekte, adaylarımıza her türlü desteği kendi dil okulumuzda vermekteyiz.

Ayrıntılar için ofisimizden randevu alabilirsiniz.